Företagscupen

Den populära och prestigefyllda innebandyturneringen för företag är ett fartfyllt evenemang som fyller Utrikeshallen till bredden en januarilördag varje år. Turneringen är uppskattad och har blivit ett självklart inslag i innebandyverksamheten de senaste åren.

2020

Lördag 18 januari 2020, Utrikeshallen.

        
         

Gruppspelsmatcher 
09.00    H-dals Travklubb - Systembolaget       
09.20    Attacus - Tunnbrödsbageriet
09.40    Z-Bulk - MidSweden 365
10.00    Systembolaget - Tunnbrödsbageriet
10.20    MidSweden 365 - H-dals Travklubb
10.40    Z-Bulk  - Attacus
11.00    MidSweden 365 - Systembolaget
11.20    Tunnbrödsbageriet - Z-Bulk
11.40    H-dals Travklubb - Attacus

 
12.20    Systembolaget - Z-Bulk

12.40    Attacus - MidSweden 365
13.00    H-dals Travklubb - Tunnbrödsbageriet

13.20    Attacus - Systembolaget

13.40    Z-Bulk - H-dals Travklubb

14.00   MidSweden 365 - Tunnbrödsbageriet
                    
Semifinaler                           
14.45 ca       
                                      
Final                    
2x10 min   
                    

2019

MidSweden365

        
         

Gruppspelsmatcher 
09.00    Engcon   3 - 3   Systembolaget        
09.25    Hedenvindskolan   5 - 1   Jämtlands Tunnbrödsbageri      
09.50    MidSweden 365   4 - 2   Z-Bulk        
10.25    C. Lindahls Redovisning   3 - 3   Börsåsen Allservice        
10.50    Systembolaget   3 - 3   Z-Bulk        
11.15    Jämtlands Tunnbrödsbageri   2 - 1   Börsåsen Allservice        
11.40    MidSweden 365   1 - 1   Engcon        
12.05    C. Lindahls Redovisning   3 - 3   Hedenvindskolan
12.30    MidSweden 365   4 - 0   Systembolaget       
13.00    C. Lindahls Redovisning   1 - 0   Jämtlands Tunnbrödsbageri      

13.25    Engcon   2 - 1   Z-Bulk        
12.45    Börsåsen Allservice   3 - 1   Hedenvindskolan          
                    
Semifinaler                           
14.30    Hedenvindskolan - MidSweden 365          2-6
14.55    C. Lindahls Redovisning - Engcon    3-2
                    
Bronsmatch                  
15.20    Hedenvindskolan - Engcon    1-0
                    
Final                    
15.50    MidSweden 365 - C. Lindahls Redovisning   3-0
                    

2018

Bolltrollarna

Grupp 1                                          Grupp 2        
Systembolaget                               Dorotea Motor        
Z-Bulk                                              BK Brödrost        
Jämtlands Tunnbrödsbageri        Norrlands Raggsox        
Bolltrollarna                                    Engcon            
         

Gruppspelsmatcher           (speltid 8 min)
10.00    Z-Bulk   2 - 1   Jämtlands Tunnbrödsbageri        
10.15    Engcon   0 - 1   BK Brödrost        
10.30    Bolltrollarna   2 - 0   Systembolaget        
10.45    Norrlands Raggsox   0 - 5   Dorotea Motor        
11.00    Jämtlands Tunnbrödsbageri   3 - 1   Systembolaget        
11.15    Norrlands Raggsox   1 - 1   BK Brödrost        
11.30    Bolltrollarna   0 - 0   Z-Bulk        
11.45    Dorotea Motor   3 - 0   Engcon        
12.00    Bolltrollarna   2 - 1   Jämtlands Tunnbrödsbageri        
12.15    Norrlands Raggsox   6 - 1   Engcon        
12.30    Systembolaget   1 - 1   Z-Bulk        
12.45    BK Brödrost   1 - 1   Dorotea Motor          
                    
Semifinaler        (speltid i semifinaler är 2 * 6 min)                   
13.30    Dorotea Motor - Z-Bulk          3-0
13.50    Bolltrollarna - BK Brödrost    2-1
                    
Bronsmatch        (speltid i Bronsmatchen är 8 min)            
14.20 Z-Bulk - BK Brödrost                  2-3
                    
Final        (speltid i finalen är 2 * 6 min)            
14.45 Dorotea Motor - Bolltrollarna   0-1
                    

2017

ByggJonas

Resultat

  1. ByggJonas

  2. Norrlands Raggsox

  3. SCF Betongelement

  4. Norrlands Trähus

 

FINAL

ByggJonas - Norrlands Raggsox 4 - 3  (efter straffar)

 

BRONSMATCH

Norrlands Trähus - SCF Betongelement 0 - 4

 

SEMIFINALER

ByggJonas - Norrlands Trähus 3 - 1

Norrlands Raggsox - SCF Betongelement 2 - 1

 

KVARTSFINALER

ByggJonas - BK Brödrost 2 - 0

Skarpås Maskin - Norrlands Trähus 1 - 3

Norrlands Raggsox - Bolltrollarna 4 - 1

Grankvistarna - SCF Betongelement  0 - 5

2016

Norrlands Raggsox

Spelschema:

  • 09:00  Tandsbyns Bygg - Attacus 2-1

  • 09:15  Engcon - ByggJonas 0-2

  • 09:30  Skarpås Maskin - Norrlands Raggsox 1-2

  • 09:45  Z-Bulk - Grankvistarn 1-2

  • 10:00  DB Schenker - TMHSE 0-2

  • 10:15  Jämtlands Tunnbrödsbageri - SCF Betongelement 1-5

 

  • 10:45  Engcon - Tandsbyns Bygg 1-4

  • 11:15  ByggJonas - Attacus 4-0

  • 11:30  Z-Bulk - Skarpås Maskin 1-4

  • 11:45  Grankvistarn - Norrlands Raggsox 0-6

  • 12:00  Jämtlands Tunnbrödsbageri - DB Schenker 3-0

  • 12:15  SCF Betongelement - TMHSE 0-2

 

  • 12:45  Attacus - Engcon 1-0

  • 13:00  Tandsbyns Bygg - ByggJonas 1-1

  • 13:30  Norrlands Raggsox - Z-Bulk 3-0

  • 13:45  Skarpås Maskin - Grankvistarn 3-1

  • 14:00  TMHSE - Jämtlands Tunnbrödsbageri 1-0

  • 14:15  DB Schenker - SCF Betongelement 1-2

 

  • 14:45  Kvalkvart » Attacus - Grankvistarn 1-3

  • 15:00  Kvartsfinal 1 » ByggJonas - SCF Betongelement 3-1

  • 15:15  Kvartsfinal 2 » Norrlands Raggsox - Grankvistarn 2-0

  • 15:30  Kvartsfinal 3 » TMHSE - Jämtlands Tunnbrödsbageri 1-0

  • 15:45  Kvartsfinal 4 » Tandsbyns Bygg  - Skarpås Maskin 1-4

 

  • 16:00  Semifinal 1 » ByggJonas - Norrlands Raggsox 1-2

  • 16:15  Semifinal 2 » TMHSE - Skarpås Maskin 0-3

 

  • 16:45  Bronsmatch » ByggJonas - TMHSE 2-1

  • 17:00  FINAL » Norrlands Raggsox - Skarpås Maskin 4-3

 

2015

ByggJonas

Jämtlands Tunnbröd

Skarpås Maskin

Z-Bulk

Team AB Karl Hedin Bygghandel Östersun

DB Schenker Östersund

ByggJonas

Tandsbyns Bygg AB

 

 

Alla spelade 6 matcher i grundspelet á 10 minuter

 

Sedan var det kvartsfinal 1 mellan Team AB Karl Hedin Bygghandel Östersund mot Z-Bulk

och det blev 4-3

 

Kvartsfinal 2 Skarpås Maskin mot Jämtlands Tunnbröd slutade med vinst 2-0 till Skarpås

 

Semifinal 1 DB Schenker Östersund mot Team AB Karl Hedin Bygghandel Östersun

Vilket schenker vann med 2-1

 

Semifinal 2 ByggJonas mot Skarpås Maskin vilket slutade med 2-1 till ByggJonas

 

Match om 3-4 plats Team AB Karl Hedin Bygghandel Östersund mot Skarpås Maskin

Vilket gjorde att Skarpås vann med 1-2

 

FINAL mellan DB Schenker Östersund och ByggJonas och det slutade med 0-3

 

Sponsrade Priser 1:an Presentkort smörgåstårta ICA Hammerdal

2:an Tårta från Café Tårtbiten, 3:an Stor fruktkorg från ICA Sikås.

 

Innebandy div 3 tackar alla spelare, domarna (Lars Nyström, Fredrik Gullberg Östersund)

de som jobbade i fiket och seket och hoppas på återseende i januari 2016.

2014

Team Sportia

1:a Team Sportia
2:a JPS Åkeri

 

Resultat:

Team Sportia 13 p

ICA Gäddede 12 p

Gärdin & Persson 10 p

JPS Åkeri 8 p

Jämtlands Tunnbröd 6 p

S-Bulk 4 p

Folkes bil 3 p

 

Semifinal 1

Team Sportia – Gärdin & Persson 1 – 0

Semifinal 2

ICA Gäddede – JPS Åkeri 1 – 2

FINAL

Team Sportia – JPS Åkeri 4 – 1

 

Sponsorer Företagscupen

ICA H-Center

ICA Sikåsbua

Tårtbiten

 

Sponsorer lotter

Blå Huset

Utrikes Café & Restaurang

Grillköket

Wiks Möbler

Grannens Chark

Evas klippotek och Salong Utrikes

Åsgården

Håkans Frisör

 

Hammerdals IF A-lag Div 2 Innebandy tackar alla som ställt upp och alla som spelade

och gjorde det till en rolig dag fast det var trångt och bökigt med 2 omklädesrum i hallen

som 6 lag delade på. Det 7:e laget fick vara i omklädningsrummet intill badet.

Tackar även domarna som gjorde ett kanonjobb hela dagen.

Tackar alla alagsspelare och lagledare som ställde upp i fiket och seket.

 

 

 

Hammerdals IF A-lag, Herrar Div 2            

2013

ICA Gäddede

1:a ICA Gäddede
2:a Tandsbyns Bygg
3:a Berners
4:a Gärdin & Persson

 

Final:

Tandsbyns Bygg - ICA Gäddede 2-5

2012

ICA Gäddede

1:a ICA Gäddede
2:a Gärdin & Persson
3:a Norrlands Trähus
4:a Attacus

2011

Gärdin & Persson

1:a Gärdin & Persson

2:a Räddningstjänsten

3:a Norrlands Trähus

3:a Attacus

2010

SCF Betongelement

1:a SCF

2:a Attacus

3:a Abrahamsson bygg

4:a Widrig

2009

Abrahamssons bygg

 1:a Abrahamssons bygg
 2:a Attacus
 3:a Evas klippotek
 4:a SCF Betongelement

2008

Attacus

Please reload

Häradsvägen 29
833 41 Hammerdal

© Hammerdals IF 2013